VATAN PAZAR / 16 MART 2014

0

ZAYIF DEĞİL İNCEYİM, ASKER BABAMIN DİSİPLİNİNİN ESERİ

  ivana01  
Hep güzel...hep gündemde...Ivana Sert, hep formda olmasının yanı sıra, aynı zamanda çok da düzgün bir cilde sahip. Sert için güzelliğin sırrı önce bol su, sonra hamamda kese attırmak; iyi bir vücudun sırrı ise TRX aleti ile yaptığı askeri disiplinle ağır spor...
 
Sizi görünce “ekranda şişman çıkıyorum”un avuntu olduğunu anladım.
8 yıldır Metrocity’de oturuyorum ve evimden asansörle girebildiğim bir spor salonu var. İstanbul’da bu bir şans. Evimden çıkıyorum, hop 5 dakikada Essporto’dayım. Zayıf değil inceyim diyelim. Bu bir miktar vücut yapısı ama çoklukla asker olan babamın disiplininin eseri. Ben 6 yaşımda statlarda sabah koşuya gidiyordum. Sırbistan’da spor yapmak teşvik ediliyor, çocukluktan başlıyorsunuz. Hem vücudumuz kaslı ve güçlü oluyor. Hem de o bilinçle alkol ve sigaradan da uzak duruyoruz. Bu aslında bir yaşam tarzı. Alışıyorsunuz böyle yaşamaya.
 
Spordan devam edelim o vakit. Egzersizde de dersler, cihazlar moda oluyor. Siz neler yapıyorsunuz?
Günde en az 1 saat çalışırım, eğer yoğun çalışma döneminde değilsem. Spora koşuyla başlıyorum, 6 km koşuyorum sonra salona geçiyorum ağırlıklarla çalışıyorum. Makinelerle değil de kendi gücümü kullanarak spor yaparım. Bu yüzden hava güzelse, tercihim dışarıda koşmak. Belgrat Ormanı benim için ideal. Birebir çalıştığım bir personel trainer’ım yok. Essporto’nun danslı fitness dersleri oluyor onlara katılıyorum fırsat buldukça. İspanyol hocamız var Jesus, bayılıyorum ona.
 
Günde 6 km koşmak nasıl bir efor! Zorlanmıyor musunuz gerçekten?
İnsanları anlamıyorum, diyorlar ki spor yaparken sıkılıyorum , yoruluyorum böyle bir şey yok! İnsan önce kendi psikolojisini çözecek, neyi seviyor, dansı mı? Bisiklet sürmeyi mi? Ben koşucuyum, çocukluktan başladım, madalyalarım var. 800 metre, 1500 metrede. Liselerarası Atletizm yarışmalarına katıldım birçok madalyam var ama hep ikincilik! Bir türlü birinci olamadım. İçime dert oldu, 5 tane ikincilik madalyam var!
  _MG_6483  

ZAMANINDA ÇOK PARTİYE KATILDIM BANA YETTİ GALİBA

 
Yemek pişirmekle aranız nasıl?
Yemek yaparım. Her türlü zeytinyağlı ve kuru fasülye. Dolma, et yemeklerinizi seviyorum, bunlar zaten Sırbistan’la çok benzeşiyor. Sulu yemekler ve çorba çok pişiriyorum. Eti daha çok dışarıda yerim. Etiler’deki steak restoranların müdavimiyim. Öyle soslu marine falan değil, sade ızgara edilmiş az pişmiş bonfile şeklide.
 
Hali vakti yerinde bir ev hanımı gibi anlatıyorsunuz. Gece gezmelerine ara mı verdiniz?
Gece hayatına doydum, Yurdaer zamanında davetlere partilere çok katıldım, bana yetti galiba. Artık eskisi kadar sık dışarı çıkmıyorum. Bir yere gidecek olursam, ya da bulunmam gereken bir yaşgünü partisi varsa yarım saat durup çıkmak istiyor canım. Ne yapıyorsun dersen, gece hayatımın yerini oğlum aldı. En büyük eğlencem Ateş. Onunla oyun oynamak, resim yapmak, yemek yapmak… Onunla zaman inan daha güzel geçiyor.
 
Moda programlarınız bitti. Ufukta yeni proje varsa sizi o vakit magazin kanallarında göreceğiz bence.
Tekrar bir moda programıyla gündeme geleceğim. İçeriğini anlatmak istemiyorum ama, sürpriz olsun. Haftaya deneme çekimlerimiz başlıyor, sanırım Nisan’da yeniden ekranlardayım. Moda artık hobim değil işim. Çalışmadan da duramıyorum.
 

IVANA'DAN DAHA GÜZEL GÖRÜNME ÖNERİLERİ

 
* İlk olarak bol su için. Ben su içiyorum, yüzüme krem sürmüyorum, nemlendiriciye ihtiyacım yok. Zaten cildim de yağlı.
 
* Saç için evde işiniz yokken badem ya da ylang ylang yağı sürüp yatın yada birkaç saat bekleyin. Sürekli fön çektirdiğim için ben bu formülü uyguluyorum.
 
* Hamama gidin. Ayda bir defa yeter, güzel bir kese yapmalısınız.
 
* Tırnaklar, manikür pedikür çok önemli kadınlar için, ama tırnak etlerinizi kestirmeyin. Kestirdiğinizde sertleşiyor ve küt oluyor. Sürekli oje de sürmeyin. Bazen 1 hafta bırakın hiçbir şey sürmeyin nefes alsın tırnaklarınız.
 
* Şimdi çok güzel BB, CC kremler çıktı. Fondötenler cildin nefes almasını engelleyebiliyor, sivilce çıkıyor. Bu yeni kremler bir sürü kremin yapacağı işi yapıyor renk eşitliyor, lekeleri açıyor, güneşten koruyor.
 

FORMÜLÜM BALIK, ET, ÇİĞ SEBZE; KÜÇÜK PORSİYON SİPARİŞ EDERİM

 
TRX modasına da uymuş görünüyorsunuz.
Moda diye bir egzersizi yapmam, hatta ben cihazlarla bile pek çalışmam. Essporto ‘da ve başka spor salonlarında gördüm TRX’i, arkadaşlarım arasında da çalışanlar var. Hep merak ediyordum aslında. Az hareket ederek çok sayıda kası çalıştırıyor oluşu ilgimi çekti. Yalnız yeni başlayanların bir eğitimciye danışması, videosunu izlemesi , kitapçık karıştırması lazım. Çünkü tahmin ettiğinizin çok üzerinde güç harcıyorsunuz. Fotoğraflarda o pozları gülerek verdim ama gerçekte çok zorlandım.
 
Amerikan Ordusu, profesyonel sporcular bir yanda sosyetik isimler ve mankenler öbür yanda. TRX Pilates’in yerini alır mı sizce?
Ya, öyle bir şey var, meğer Amerikan Komandolarının antrenmanlarından biriymiş, deneyince sebebini anladım zaten! Spor disiplinini asker olan babamdan aldım. Bu yüzden TRX bana uyar. Diğerlerinin çalışma sebebini bilemem. Medyadaki ünlü paylaşımları etkiliyordur, moda hayatın her alanında var sonuçta, ama ben hem denge hem güç antrenmanını ufacık bir aletle yapabildiğim için çalışıyorum TRX’le. Her egzersizin yeri ayrı, yoga başka, pilates başka, TRX başka.
 
Bari diyet de yapıyorum demeyin!
Yok, sürekli diyette olanlardan değilim. Formülüm basit: balık, et, çiğ sebzeyi bolca yerim bir de sofradan doymadan kalkarım. Burada yine porsiyonlar insaflı, Amerika gibi değil. İnsan doldurduğu tabağı bitirmek istiyor, o yüzden küçük porsiyon ve az yemek sipariş etmeli. Vücut doyduğunu sonradan anlar. Hiç ekmek yemem, tatlı yemem gibi bir şey yok. Azar azar. Bir gün hamur işi tükettiysem 3 gün tüketmiyorum.
  _MG_6569  

FETHİYE'DEN İSTANBUL'A ÇOK KASLI HATTA RAMBO GİBİ DÖNÜYORUM.

 
* Bu dönemde çok su içiyorum. Ağır hiçbir yemek yemiyorum. Sadece sebze; roka , maydanoz gibi çiğ çiğ ot, çorba ve balık. Yurdal’ın Fethiye’deki oteli var, oraya gidiyorum bu dönemde. Yüzüyorum, ağırlık çalışıyorum, ormanda koşuyorum. Tuttuğun zaman çok sert oluyor kaslarım, Rambo gibi dönüyorum İstanbul’a aslında o kadar kaslı olmayı sevmiyorum.
 
* Kadın her yerde önce temiz olmalı, bakım sonra gelir. Bakım da sadece ne diş fırçalamak ne saç boyatmak baştan aşağı bakımlı olmalı. O zaman daha genç, güzel görünüyoruz, parlıyoruz, kendimize güvenimiz artıyor.
 
* Türk kadınında saç inanılmaz güzel. Kalın telli, mükemmel saçları var. Kaşları da öyle. Esmer, koyu tenli kadınlar sarışın olmaya çalışıyor, hem saçlarını yakıyorlar, hem o çıtçıtlar, boncuklar falan kötü görünüyor. Kaşlardaki dövmeleri de sevmiyorum.
 
* Cildime zaman zaman vitamin enjeksiyonu yaptırıyorum. Çok da uğraşmıyorum yüzümle.
 
* Sporda kıyafetiniz öncelikle rahat olmalı. Tayt giymek lazım. Eğer kilo fazlanız varsa bunu örtecek uzun bir tişört giyin.
 
Röportaj: Aslı Delikara
Fotoğraflar: Ceylan Özdemir

Bunu paylaş
Categories:

Leave a Reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*