Sorularla TRX

Soru: Kim Vücut ağırlığına karşı yapılan Suspension Training®’den faydalanabilir?

Her düzeyde kullanıcı Suspension Training® ‘den faydalanabilir. Burada sadece vücut pozisyonu değiştirilerek egzersiz şiddeti kolaylıkla ayarlanabilir. TRX® Suspension Trainer™ hassas rehabilitasyon egzersizlerinden yüksek şiddetteki atletik antrenmana kadar birçok aşamada kullanılabilir. Suspension Training® aynı zamanda kullanıcılara egzersizleri sırasında daha fonksiyonel antrenman sağlayacak hareket aralığı sağlar.

 

Soru: Suspension Training® egzersize yani başlayanlar için de uygun mudur?

Elbette, çünkü egzersizin şiddeti kullanıcının kontrolündedir. Duruş açısıyla şiddeti, ayak pozisyonuyla da denge kontrolünü sağlar. (Geniş aralık, dar aralık yada tek ayak ile) Bu nedenle egzersize yani başlayan yada egzersiz rutinine ara verenler için de son derece uygundur. Suspension Training aynı zaman kondisyon kazanmamış kişilerin de zorlukla yapabileceği egzersizlere yardımcı asist görevi üstlenir.

 

Soru: Suspension Training®’in diğer direnç egzersizlerinden farkları nedir?

Suspension Training® tek bir hareket yön ve aralığından bağımsız olarak kullanıcılara çok yönlü hareket imkanı sağlar. Böylelikle aynı anda birden fazla kas ve eklemin simültane hareketi oluşur ve bu da egzersizden alınan verimi arttırır.

 

Soru: TRX® sakatlık sonrası rehabilitasyon için ideal özellikte olduğunu durmuştum, doğru mu?

Şu anda birçok fizik terapisti değişik rahatsızlıklara tedavi amacıyla hastalarına TRX® ile egzersiz yönlendirmesi yapıyor. Direncin kolay ayarlanabilmesi, vücut ağırlığına dayalı fonksiyonelliği, kapalı kinetik zincir çalışmalarına uygunluğu TRX’i bu alanda güçlü bir araç konumuna getiriyor.

 

Soru: Suspension Training® kolay adapte olma yöntemi nedir?

En iyisi seviyenize uygun 5 – 6 egzersiz ile başlayıp setleri 10 – 12 tekrar üzerinden kurmak. Düşük şiddetli başlayın ve egzersizler arasında dinlenmeyi unutmayın. Zaman ilerledikçe daha farklı egzersizler ekleyin şiddeti arttırın ve set aralarındaki dinlenme periyotlarını azaltın.

 

Soru: Ne kadar süre egzersiz yapmalıyım?

TRX® için 20 – 30 dakikalık başlangıç ideal niteliktedir. Set sayısını ve tekrarı arttırmak hatta daha yeni egzersizler eklemek bu oranı yavaş yavaş yükseltecektir. Unutmamanız gereken önemli nokta; ne yaparsanız yapın egzersiz 10 dakikalık bile olsa hiç yapmamaktan daha iyidir.