MARKETING TÜRKİYE / EKİM 2015

0

ECE VAHAPOĞLU

YAZAR, SUNUCU, WELLNESS EĞİTMENİ

 
ece_marketin-turkiye  
Spora olan tutkunuzu biliyoruz...Peki, nasıl başladı bu tutku?
20 yıldır spor yapıyorum. Ancak son üç senedir çok daha bilgiyle ve etkili spor yapıp beslenmemi değiştirdim. Spor hayatımın vazgeçilmezi olarak bir de meslek haline geldi. Yıllardır spor salonlarına giderim. Fakat gazetecilik, yazarlık ve sunuculuk derken medya sektörüyle birlikte çok seyahat eder oldum. Bu yoğun seyahatlerde de düzenli spor yapmaya ve formumu korumaya dikkat ediyordum. Ama istediğim kas yapısına ve belirginliğine geçememiştim. Üç sene önce işin içine daha fazla girmeye başladım.  
En sevdiğiniz spor dalları hangileri? Şu sıralar nasıl bir spor programınız var?
Her gün farklı kas gruplarına ve güçlendirme, esnetme gibi farklı dinamiklere yönelik sporlar yapıyorum. Haftada iki gün açık havada koşuyorum. Yine haftada iki gün yoga yapıyorum. Diğer günler de fonksiyonel fitness yaparım. Kışın havuzda bazen haftada bir yüzerim ama yazın her gün keyif için yüzerim. Yani, farklı spor dallarını kombinleyerek egzersiz yaparım. Açık havada koşarım, spor salonunda fitness yaparım, yoga yaparım. Nadiren tenis oynar, at binerim. Bu yaz bisikleti ulaşım aracı olarak kullandım. Bodrum'da kaskımı takıp bisiklet sürdüm. Ayrıca yeni favorim de ABD'de bir akım haline gelen SUP Yoga. Sörf board'u gibi bir yüzeyde dengede kalarak önce kürekle sonra da yoga pozlarına karın kaslarını müthiş çalıştırıyorsunuz.  
Nasıl bir beslenme programınız var peki? Beslenme programınızı özel spor ürünleriyle takviyelerde bulunuyor musunuz?
Az ve sık yemeğe, aç kalmamaya özen gösteriyorum. İyi bir kahvaltı ve nispeten orta diye nitelendirebileceğimiz öğle yemeği ve hafif bir akşam yemeği benim programım. Spor yaptığım için az yeme gibi bir lüksüm zaten yok. Enerjiye ihtiyacım var ve iştahım gayet iyi. Gün içinde 3 ana öğün ve 2 ara öğün yiyorum. Kahvaltıda bazı günler pek çok besini karıştırdığım soya veya badem sütlü karışık müsli tüketiyorum. Meyve yerim. Öğle yemeğinde karbonhidrat ve protein yerim. Dışarıda yemekte isem önden sebze veya salata başlangıç üzerine ızgara tavuk/et/balık yerim. Akşam yemeklerinde karbonhidrat ve meyve tüketmem. Yemeklerle ekmek yemem. Yoğun spor yaptığım ve spor takviyesi alıyorum; bazen protein tozu, bazen protein barı, bazen vitamin karışımları kullanıyorum. Protein takviyesi özellikle ağır spor aktivitelerinin ardından alıyorum.  
Hem fit bir görünüme kavuşmak hem de daha sağlıklı bir hayat sürebilmek adına ne tür tavsiyeleriniz olur?
Kendi bedenini tanıyarak sana iyi gelen şekilde ama genel doğruları da göz önünde bulundurarak, günlük gereken besin ailelerini bünyene alarak sağlıklı ve doğal beslenmek. Sana ne iyi geliyorsa onu tercih et ve yap. Sevdiğin insanlarla ol ve sevdiğin işi yap. Hayata gereksiz anlam yükleyip kendini yorma. Zihnini özgürleştir. Herkes için geçerli ama özellikle spor yapan insan aç gezmemeli, şok diyetler yapmamalı... Ara öğünlerle destekleyerek metabolizma hızlı tutulmalı. Spordan sonra mutlaka protein alınmalı ki kaslar beslensin. Mabediniz olan bedenimize iyi bakmak önemli ki ruh bu araçta huzur bulsun.

Bunu paylaş
Categories: