ETI LIFE DERGİSİ / ŞUBAT 2015

0

‘‘TRX’i Özgürlük Alanımı Genişlettiği İçin Seviyorum’’

 
Sunucu, sporcu, yazarlık.. Birçok farklı kulvarda sizi görüyoruz. Son zamanlarda neye yoğunlaştınız?
Dönem dönem odaklandığım alan değişse de temelinde hep spor ve yazmak var. Geçen sene çok yoğun bir şekilde etkinliklerde sunuculuklar yaptım. Bu sene de sunuculuklarım devam ediyor ancak spor yaşamımda daha da çok yer almaya başladı. Üstelik sporu sadece yapmıyor, profesyonel anlamda toplumda da çeşitli projelerle paylaşıyorum. Seminerler veriyorum. Yarışlarda koşuyorum; markalarla işbirliklerim oluyor.
Yazmak zaten bir terapi; her sene bir kitabım yayınlanıyor zaten; ayrıca yeniden gazeteciliğe dönüyorum. Milliyer Cadde’de köşe yazmaya başladım. CEO Life dergisinde de iş insanlarına sağlıklı yaşam önerilerimi yazıyorum.
 
Fit kalmak için neler yapıyorsunuz?
18 yıldır spor yapıyorum. Ancak son üç senedir çok daha bilgiyle ve etkili spor yapıp beslenmemi değiştirdim. Fit bir vücut bir günde yaratılmaz. Düzenli spor yapıyorum. Haftanın 6 günü farklı spor dallarını kombinleyerek egzersiz yaparım. Açıkhavada koşarım, spor salonunda fitness yaparım, yoga yaparım. Kısaca, fitness, koşu ve yogayı birleştiriyorum. Spor kadar önemli olan bir nokta da dengeli beslenme. Saçma diyetler yapmam. Günlük gereken vitamin, mineral ve besin gruplarının hepsini almaya bakarım. Akşamları karbonhidrat ve meyve yemem. Alkol, sigara kullanmam. Nefes yaparım.
 
Sizce bir kadın vücudunda en çok hangi bölgeler çabuk yıpranıyor ya da özel bakım istiyor?
Türk kadını geleneksel olarak kalçalı bir yapıya sahip. Kilo alındığında kalça, üst bacak ve göbekten alınıyor. Selülit şikayeti olanlar da genelde kalça ve karın bölgesini düzeltmeye çalışıyor. Yağ dokusundaki dolaşım bozukluğunun giderilmesi için düzenli spor, sağlıklı beslenme ve bol su içmek gerekiyor. Problemli bölgelere masaj iyi geliyor. Kan dolaşımını artırmak gerekli. Bir de ciltlerimize genelde iyi bakmadığımızı görüyorum. Batılı ve Uzakdoğulu kadınlar bizden daha az makyaj yapıyor ve ciltleri daha pürüzsüz. Makyajı yeterince iyi temizlemiyoruz sanırım.
 
ece-01  
Kış mevsimi mi yaz mı sizce bakımlı bir kadın için avantaj dönemi, neden?
Sağlıklı bir beden için senenin her ayı spor ve beslenmemize özen göstermeliyiz. Sadece bikini sezonu geliyor diye yaza doğru diyet yapıp spora başlamak kalıcı çözümler değil. Ancak yine de kış aylarında soğuktan korunmak için daha çok yiyoruz ve vücudumuz daha çok yağ depoluyor. Yaz mevsiminin o fit vücutları kış aylarında başlanan çalışmalarla oluyor. Yazın tabii daha bronz bir ten ve hafif yemeklerle herkes daha ışıltılı ve zayıf görünüyor.
 
Bunu yapmadan yatmayın dediğini 3 şey?
Cildi iyi temizleyin. Yatmadan önce gece ve göz kreminizi sürün. Duanızı edin. Boş bir zihinle uykuya dalmak çok önemli.
 
Bunu yapmadan gününüz geçmesin dediğiniz 3 şey?
Her sabah güne bir bardak su içerek başlayın. Kılıyorsanız namazınızı veya vücudunuzu ve zihninizi rahatlamak için esnetme hareketlerinizi ihmal etmeyin. Mümkünse sporunuzu sabah yapın ki yağ yakmak için en iyi zaman sabah saatleridir.
 
Fitness kültürü olmayan insanlar sizce nereden başlamalı?
Bir şeye başlamak önce zihinde karar vermekle oluyor. Sporun bize sağlayacağı faydaları anlar, motive olursak başlarız. Zaten spora, fitness’a başlamanın en zor yanı ilk adımı atmak. Halbuki birkaç kez spor yapılsa devamı zaten gelecek. Vücudunuz o güzel hissettiren hormonları yine salgılamak isteyecek; hoş bir bağımlılık haline gelecek. Bir spor hocasıyla başlamak tekniği öğrenmek için yararlı olacaktır. Spor arkadaşı edinmek ve birlikte spor yaparak vakit geçirmek de eğlenceli olabilir.
 
TRX’i hiç kullanmamış birine nasıl tarif edersiniz?
Dışarıdan baktığınızda bu kadar çok marifetli olacağına inanmayacağınzı, tüm vücudunuzu çalıştırmak için son derece pratik, ekonomik bir sistem. Her yerde rahatlıkla kullanabiliyorsunzu. Spor yapmamak için bahaneniz kalmıyor. Seyahetlerinizde bile yanınızda götürerek her yerde spor yapabilirsiniz. Son yılların fitness dünyasındaki en yaratıcı buluşlarından biri. Ben de TRX’i özgürlük alanımı genişlettiği için çok seviyorum.
 
Kaç kalori yakıyoruz ve nasıl şekilleniyoruz TRX ile?
Yaptığınız antrenmanın şiddetine ve tarzına göre değişiyor. 300 kaloriden 600 kaloriye kadar antrenmanın şiddetine göre yaktığınız kalori miktarı değişiyor. Yağ yakımını hızlandırıcı antrenmanlar yapabildiğiniz gibi, kas kütlesini geliştirici antrenmanlar da yapabilirsiniz. TRX’in en önemli özelliği kaslarınızı geliştirirken kendi vücut ağırlığınız ile çalıştığınız için kadınların korkulu rüyası olan kaslar şişirmiyor, kaslar şekilleniyor.
 
ece-02  
Vücut ağırlığı ile çalışmak belli bölgelerde kaslanmaya yol açar mı?
Vücut ağırlığı ile yerçekimine karşı çalışmak tüm vücut kaslarınızın çalışmasını sağladığı için belirli noktalarda aşırı kaslanmaya ve vücut orantınızın bozulmasına yol açmaz. Vücudunuzun orantılı bir şekilde gelişmesini, aynı zamanda core bölgesi kaslarınızın daha güçlü olmasını ve plaj vücudu dediğimiz daha ince vücut hatlarına sahip olmanızı sağlar.
 
Çabuk sonuç almak için 45 dk değil de 1 saat çalışsak ya da haftada 3 defa spora gitsek bir yararı olur mu yoksa egzersizin de fazlası zarar mıdır?
Olması gereken rutin antrenman sistemi budur, yani haftada en az 3 defa 45 dk dır. Ben tabii haftada 6 kez spor yapıyorum ama çeşitlendirerek. Vücut direncini düşürmediğiniz ve aşırı şekilde yorulmadığınız sürece sporun zararı yoktur ama yararı da dramatik şekilde artmayacaktır. Fitness eğitmeninizin size öngöreceği şekilde çalışma sürenizi organize etmelisiniz.
 
ece-03  
Etiler semti sizde neyi çağrıştırıyor, nasıl bir imajı var sizin gözünüzde?
En sevdiğim, huzur bulduğum, rahat ettiğim semt. Çocukluğum Nişantaşı’nda geçti; liseden beri Etiler’de oturuyoruz. Etiler bende konforu, kaliteyi, oturmuşluğu, medeniyeti çağrıştırıyor. Çok pozitif bir imajı var yani.
 
Bu semtte alışveriş, yemek vb. Sebeple gittiğiniz mağazalar, restorantlar neler?
Daha Akmerkez açılmamışken biz oradan geçerdik. Papermoon yıllardır gittiğim klasik bir mekan. Arnavutköy’de Adem Baba Balıkçışı hızlı balık salata yediğim bir mekandır. Nispetiye Caddesi’nde Fenix, Boşnjak Mutfak, Big Chefs ve Nusret sevdiğim yerler. Alışveriş için daha çok Akmerkez ve Zorlu Center, yemek ve sinema için Kanyon’a giderim. Cup of Joy’da kahvemi içerim. Düzenli gittiğim spor salonlarım da Etiler’de; eskiden Hillside’a üyeydim, şimdi Bebeköy MAC’e gidiyorum.
 
Etiler’de arkadaşlarınız yaşıyor mu bu semte uğradığınızda nasıl vakit geçiriyor, neleri yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
Çevrem genelde Etiler’de; şanslıyım ki ailem de menajerim de bu semtte. Yaz kış Bebek’e sahile inerçim. Haftada iki sabah erkenden 10 km koşarım. Toplantılarımı da genelde buraya alırım.

Bunu paylaş
Categories:

Leave a Reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*