BOSFORCE LIFE / EKİM 2013

0

Dünyanın Yeni Fitness Trendi TRX Suspension

 

Modern çağın vazgeçilmezleri arasında fitness da girdi. Sayısı her geçen gün artan spor merkezleri, fitness salonları bile bu trende yetmeyebiliyor. Sık seyahat ediyorsanız ya da evinizde vakit geçirmek size daha iyi geliyorsa, sizi yeni bir antrenman sistemi ile tanıştıracağız. Amerikan ordusundan dünyaya hızla yayılan ve en son Türkiye'de de meraklılarına ulaşan TRX Suspension, son günlerin gözdesi. Sistemi, TÜrkiye Master Trainer'ı Bünyamin Aysoy'dan dinledik.

 
TRX Suspension Training System Dünyada konuşulan, oldukça popüler bir antrenman sistemi. Bunu neye borçlu?
Ağırlığı ve boyutu sayesinde her zaman her yere götürülüp, kullanıcısına her ortamda egzersiz yapabilme olanağı tanıyabilmesi ve her yaşta ve fitness seviyesindeki insanın kolaylıkla uygulayabilmesi diyebilirim. Ayrıca gerek rehabilitasyon amaçlı, sakatlıktan sonraki geri dönüşleri hızlandıran, gerek fit olmak için günlük sporumuzda bize yardımcı olan bir sistem olduğu için dünyadaki popülaritesi gün geçtikçe artıyor. Tabii bir de herkesin ulaşabileceği bir ifyatı olduğunu da hesaba katarsak neden bu kadar hızlı yaygınlaştığı ortaya çıkıyor.
Kimler TRX S.T.S. ile çalışabilir? Belli bir yaş, egzersiz geçmişi vb. kriterden söz edilebilir mi?
TRX Suspension Training System'in en önemli özelliklerinden birisi her yaştan ve her fitness seviyesinden insanın faydalanabilmesidir. Elbette fitness seviyesine ve tecrübesine göre kullanıcıların yapacağı antrenmanlar farklı olacaktır ancak hem ilk defa bir fitness antrenmanı yapacak olan kişinin, hem yıllardır spor yapan birinin, hem de profesyonel sporcuların faydanabildiği bir sistem olarak tanımlayabiliriz.
 
TRX S.T.S. ile çalışarak hangi kas gruplarını çalıştırır, forma sokabiliriz?
TRX S.T.S'nin en önemli artısı özellikle 'core bölge' adı verilen vücudun dengesinde ve koordinasyonunda kilit rol oynayan karın bölgesindeki kasları diğer tüm alternatiflerine göre daha etkin çalıştırması. TRX ile yapılan her egzersiz kas kuvveti ve dayanıklılığı ile birlikte kaslar arası koordinasyonu da en üst seviyede geliştiriyor. Vücut ağırlığı ile çalışıldığından özellikle sıkılaşma ve forma girme hedeflerine daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak daha uzun ve güzel görünmelerini sağlarken şekilli ama aşırıya kaçmayan atletik bir vücut yapısına sahip olmak isteyenler için ideal. Yapılan hareketlerin zorluk seviyeleri ve tekrar sayılarıyla birlikte tekrarların hızı da hesaba katıldığında direnç egzersizinin yanı sıra cardio egzersizi olarak planlabilmesi de bir diğer benzersiz özelliği.
 
Bu sistem kilo verme amaçlı kullanılabilir mi?
Elbette kullanılabilir. TRX S.T.S zorluk derecesi, tekrar sayısı ve hızı amaca göre planlandığında hem nabzı hem metabolizmayı istenildiği derecede hızlandırabildiğinden örneğin 20 dakikalık çalışma süresinde bile ciddi kalori harcanması sağladığı gibi metabolizmayı hızlandırması ile egzersizin ardından kalori harcması uzun süre devam eder. Bu durumda kilo kaybı ve/veya kilo kontrolü için idealdir.

TRX S.T.S kassal kuvvet ve dayanıklılığı artırırken bir yandan kasları esneterek daha şekilli görünmelerine yardımcı olması, tüm bunlara ilave olarak cardio performansını artırırken kilo kontrolü ağlaması nedeniyle hemen hemen tüm fiziksel ihtiyaçları aynı anda karşılayabilir.
 
Herhangi bir fitness eğitmeni TRX Eğitmen sertifikasına sahip olabilir mi? Bu konuda neler yapması gerekiyor?
TRX Türkiye Master Takımı tarafından her ay verilen sertifikasyon eğitimlerini başarıyla tamamlaması ile bir fitness eğitmeni yada fitness konusunda tercübeli bir kullanıcı sertifikalı TRX eğitmeni olabilir.
 
Ünlüler TRX'le form tutuyor.
Zac Efron, Chris Evans, Ben Affleck, David Beckham, Steven Gerrard, Shahrukh Khan, Snoop Dog, Jaime Pressly, Cameron Diaz, Gabrielle Reece, Bar Rafaeli, Gisele Bündchen, Jennifer Lopez, Pau Gasol, Matt Hummels, Darko Miličić, Laird Hamilton, Drew Brees, Natalie Coughlin, Shaquille O'Neal, Brian Stann gibi ünlü yıldız sporcu ve modeller TRX kullanıcısı.
  eks--bosforce-life--sonbahar-2013-haber-2-sayfa-1

Bunu paylaş
Categories:

Leave a Reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*